Skip to main content
Medytacja mindfulness "ODDECH" z książki "Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, Ludzie".
Medytacja oddechu z AUTORSKIEGO KURSU "ŻYCIE Z MINDFULNESS".
Medytacja mindfulness "TWARZ I ODDECH" z książki "Mindfulness znaczy SATI".
Medytacja "WDZIĘCZNOŚĆ. WERSJA 2" z książki "Mindfulness znaczy SATI"
Medytacja "POZYTYWNE EMOCJE" z książki "Mindfulness znaczy SATI".
Medytacja "METTA" z książki "Mindfulness znaczy SATI".
MEDYTACJA JEZIORA
MEDYTACJA UWAŻNOŚCI
MEDYTACJA SKANOWANIE CIAŁA
Medytacja "CIAŁO" z książki "Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, Ludzie".

Medytacja Mindfulness

Zapraszam do praktyki medytacji. W oparciu o udostępnione nagrania można przejść przez kilka wariantów prowadzonej medytacji uważności (medytacja mindfulness) oraz praktyki, które uważność wzmacniają. Nagrania obejmują między innymi różne formy medytacji oddechu i bodyscan (medytacja oddechu, bodyscan i tzw. medytacja uważności nazywane się czasami medytacjami MBSR, czyli medytacjami ćwiczonymi w programie MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction). Warto pamiętać, że nauka medytacji wymaga regularności. Bardzo pomocna jest codzienna praktyka.

Oddech w medytacji

„Oddech jest jednym z najbardziej powszechnych obiektów medytacji. W różnych tradycjach właśnie medytacja oddechu często stanowi podstawową formę ćwiczenia uważności i koncentracji. Oddech jest zawsze z nami. Jest niezbędny do życia. Często nie uświadamiamy go sobie i równocześnie jego świadomość nie jest niezbędna, aby był. On po prostu jest. Dopóki żyjemy jest.
Stanowi świetną podstawę uważności. Pozwala zakotwiczyć się w teraźniejszości. Oddech przebiega tu i teraz, jest wyraźny, ma określonych rytm. Jest łatwy do uświadomienia, jeśli skierujemy na niego uwagę. Równocześnie, ponieważ jest, niezależnie od tego, czy kierujemy na niego uwagę, czy też nie robimy tego, nie mając rozwiniętej uwagi łatwo odrywa się ona od oddechu. Systematyczne kierowanie uwagi na oddech wzmacnia ją, buduje umiejętność bycia tu i teraz, może rozwijać świadomość ciała, gdyż oddech jest procesem zachodzącym w ciele i oczywiście poprzez ciało odczuwanym. W oddechu odzwierciedlają się także emocje. Wzmacnianie świadomości oddechu może również budować świadomość emocji i wpływać na nie.
Ponadto ćwiczenie się w uważnym kierowaniu uwagi na oddech uspokaja zarówno ciało jak i umysł”. (fragment książki Tomasz Kryszczyński, Mindfulness znaczy sati, s. 43.)
Medytacja oddechu jest jedną z podstawowych form medytacji mindfulness (medytacji uważności).